I Bieg Króla Władysława

o Puchar Burmistrza Gminy Dobrzyca

Dobrzyca 14.V.2023

 • Dystanse: 5 km, 10 km
 • Imprezy towarzyszące: Bieg Władka (dla przedszkolaków), Biegi im. Stanisława Mikołajczyka dla dzieci i młodzieży z roczników 2008- 2015

Organizator I Biegu Króla Władysława

Sponsorzy i partnerzy I Biegu Króla Władysława

Gmina Dobrzyca


Opłaty

Opłata startowa za udział w biegu 5 km i 10 km – płatność do dnia 08.05.2023r. –60,00 zł, w dniu zawodów – 70,00 zł.

Opłata nie podlega zwrotowi, chyba że Organizator odwoła Bieg

Klasyfikacje

 • Generalna – kobiet na 5 i 10 km – i mężczyzn na 5 i 10 km po 3 zawodników. Podstawą ustalenia klasyfikacji generalnej biegów 5 km, 10 km będą uzyskane wyniki według elektronicznego pomiaru czasu netto.
 • K 16 (16-19 lat) M 16 (16-19 lat)
 • K 20 (20-29 lat) M 20 (20-29 lat)
 • K 30 (30-39 lat) M 30 (30-39 lat)
 • K 40 (40-49 lat) M 40 (40-49 lat)
 • K 50 (50-59 lat) M 50 (50-59 lat)
 • K 60 (60-69 lat) M 60 (60-69 lat)
 • K 70 (70 lat i więcej) M 70 (70lat i więcej)
 • Dodatkowa klasyfikacja – mieszkańcy Gminy Dobrzyca: najlepsze 3 dobrzyczanki i najlepszych 3 dobrzyczan (przy zapisach elektronicznych należy zaznaczyć klasyfikację dodatkową w przeciwnym razie uczestnik nie będzie sklasyfikowany). Decyduje adres zameldowania.

Nie będzie klasyfikacji wiekowej dla biegu na 5 km.

Nagrody

 • Zdobywcy miejsc I – III w klasyfikacji generalnej biegu na 5 i  10 km otrzymują puchary i nagrody pieniężne:

I miejsce – 500 zł

II miejsce – 300 zł

II miejsce – 200 zł

 • Nagroda za rekord trasy na 10 km – 1.000 zł
 • Zostaną przyznane puchary w kategoriach wiekowych kobiet i mężczyzn dla miejsc I, II i III.
 • Zostaną przyznane puchary dla najlepszych 3 dobrzyczanek i najlepszych 3 dobrzyczan na 5 km  i 10 km.

Opis trasy

Trasa biegu przebiegać będzie ul. Nową, ul. Ostrowską – drogą powiatową nr 4173P w kierunku Izbiczna, Koźmińca i z powrotem. W biegu na 5 km nawrót zawodników nastąpi po 2,5 km tuż przed skrzyżowaniem w Izbicznie, natomiast nawrót zawodników w biegu na 10 km nastąpi po 5 km i będzie miał miejsce tuż przed byłym boiskiem klubu Płomyk Koźminiec. Start i meta znajdować się będą w tym samym miejscu. Niedopuszczalne jest skracanie trasy biegu. Trasa jest przedstawiona na mapce sytuacyjnej. Trasa będzie oznaczona znakami pionowymi co kilometr.

Trasa posiada atest PZLA

Dokumenty do pobrania

Regulamin biegów dla dorosłych POBIERZ →
Mapa trasy biegów dla dorosłych POBIERZ →
Regulamin biegów dla dzieci POBIERZ →


Wyniki

Wyniki opublikowane są na stronie internetowej firmy obsługującej pomiar czasu: Foxer Sport.

Osoby kontaktowe

Wojciech Maniak. Numer telefonu: 664 027 558

Media

Facebook Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych Mieszkańców Gminy Dobrzyca (główny organizator) PRZEJDŹ →


Galeria i relacja z I Biegu Króla Władysława

W biegu,  z dziećmi i młodzieżą było w sumie ponad 500 zawodników. Zabawę otworzył Bieg Władka, czyli zmagania przedszkolaków. Kolejny punkt programu stanowiły biegi dla młodzieży szkolnej im. Stanisława Mikołajczyka pod patronatem starosty pleszewskiego. Wzięły w nich udział osoby urodzone w latach 2008-15.

Dla dorosłych uczestników przygotowano dwa dystanse: 5 i 10 km. Rywalizacja toczyła się na tej samej trasie, co w ubiegłym roku. Zawodnicy wystartowali na ulicy Nowej i dalej biegli ulicą Ostrowską – drogą powiatową nr 5149 P w kierunku Izbiczna, Koźmińca i z powrotem. Dodatkowo na 10 km odbył się I Bieg Strażacki w ramach Grand Prix Ziemi Pleszewskiej pod patronatem Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP nadbryg. Dariusza Matczaka. Biegom w Dobrzycy towarzyszył charytatywny kiermasz na rzecz Michałka Leśniaka. Specjalne stoisko w parku z kiełbaskami z grilla i słodkimi wypiekami przygotowały „Dobrzyckie Anioły”. Posiłek dla biegaczy przygotowały panie z KGW Dobrzyca. Pobierz wszystkie wyniki (PDF) →.

Zdjęcia: Jacek Piotrowski (Wicher PPL – foto). WIĘCEJ ZDJĘĆ (FACEBOOK) →

Patron Biegu:

Władysław Warneńczyk

8 maja 1440 roku król ten nadał Dobrzycy przywilej miejski na prawie magdeburskim.

Więcej o patronie

Wraz z przywilejem Dobrzyca otrzymała herb, którym został biały krzyż zdwojony na czerwonym polu.

Inicjatorem nadania Dobrzycy praw miejskich był jej właściciel Tumlin Dobrzycki, rycerz pasowany, uczestnik wielu wojen, w tym m. in. wojny trzynastoletniej. Tumlin pełnił również zaszczytne urzędy burgrabiego kaliskiego oraz podwojewodziego w Kościanie. On także był inicjatorem wzniesienia budowli obronnej, której mury są dzisiaj częścią dobrzyckiego pałacu.

Przywileje miejskie dla Dobrzycy nadawały mieszkańcom liczne prawa, wśród których było m. in. prawo do posiadania psa i ptaków myśliwskich

Historia Biegu w Dobrzycy

Bieg organizowany jest od 2022 roku

O Dobrzycy

Dobrzyca posiada średniowieczną metrykę. Najstarsza wzmianka pochodzi z roku 1327. Prawa miejskie Dobrzyca uzyskała w 1440 roku. Status miasta został Dobrzycy odebrany w 1934 lecz po 80 latach, w 2014 roku na powrót stała się miastem.

Dobrzyca to dziś ponad 3 tysięczne miasto, położone w południowo-wschodniej Wielkopolsce, na przecięciu dróg lokalnych z Jarocina do Ostrowa Wlkp. oraz z Krotoszyna i Koźmina Wlkp. do Pleszewa.

Więcej o Dobrzycy

Obecny układ ulic Dobrzyca zawdzięcza generałowi Augustynowi Gorzeńskiemu. On po wielkim pożarze miasta w 1777 roku wyznaczył na nowo ulice i place. Jemu też zawdzięczamy największą dobrzycką atrakcję turystyczną – Zespół Pałacowo-Parkowy, jeden z 11 Pomników Historii znajdujących się na terenie Województwa Wielkopolskiego.

Z czasów generała Gorzeńskiego pochodzi również znajdujący się na dobrzyckim rynku kościół prarafialny pw. św. Tekli, wzniesiony na nowo w 1778 r. po wielkim pożarze. W kościele znajdują się ołtarze dłuta kaliskiego rzeźbiarza Franciszka Eytnera.

Na środku rynku od 1991 roku znajduje się obelisk poświęcony Stanisławowi Mikołajczykowi – premierowi Rządu RP na uchodźstwie w latach 1943-1944 oraz wicepremierowi Tymczasowego Rządu Jedności Narodowej w latach 1945-1947. Stanisław Mikołajczyk przed I wojna światową mieszkał w nieodległym Strzyżewie, tu rozpoczynał działalność polityczną i społeczną.

Wszystkie biegi Grand Prix

Zdobądź karetę. Weź udział we wszystkich biegach i kolekcjonuj karty – medale Grand Prix Ziemi Pleszewskiej.

14. V

II Króla Władysława
Dobrzyca

28. V

II Króla Augusta
Kościelna Wieś

3. IX

V Bieg Kazimierza Wielkiego
Chocz

17. IX

XIII Bieg Przemysława
Pleszew